 Radim Zeman |
|
| Recenze: Siemens CFX65 - ve tmě už nezabloudíte |
Vydáno dne: | 24.10.2004 |
Zobrazeno celkem: | 19359 |
Počet příspěvků v diskusi: | 20  |
Průměrné hodnocení: |
|
| | |
|
Siemens CFX65 právě přichází na český trh a my máme tu možnost telefon důkladně prozkoumat, otestovat a přinést vám spoustu informací, které určitě budou zajímat případné zájemce o koupi. Můžeme jej považovat za vyzrálejšího bratříčka CF62, který už je na trhu déle než půl roku.
1. Roztahujeme oponu 2. Odlišnosti, multimédia, závěr 3. Fotogalerie
Vzhledem k tomu, že se v naší rodině cca před čtvrt rokem usídlil Siemens CF62, byl jsem hodně zvědavý na jeho vylepšenou verzi v podobě véčka CFX65. Ta má hned několik zajímavých novinek, se kterými jste se zatím nesetkali u žádného ze Siemensů. Toto stylové véčko je spíše určeno pro něžnou populaci i díky růžovofialové barvě, která je použita u celého telefonu. CX65 je vzhledem velmi podobná telefonům konkurenční asijské značky Samsung. Možná bych si i troufal spekulovat, zda jí Siemens nenechal navrhnout a vyrobit u některé z asijských společností (na telefonu je přímo nápis Made In Taiwan). Stále mi něco říká, že to není úplně běžný Siemens tak jako např. C62. Testovaný telefon je opravdu jedním z prvních na našem trhu a na důkaz toho je, že neměl integrovanou češtinu. Srdcem telefonu byl FW s číslem 05. Překvapením pro mne bylo po zapnutí telefonu to, že se nedožadoval vlezle potvrzení aerochecku. Nevím, jestli to bylo verzí FW, ale každopádně je to rozumné a příjemné.
 
Oficiální fotografie Siemens
Vypadá jako...no jako véčko
Vzhled CFX65 nikoho nepřekvapí, ale také nepohorší. Je to véčko, které jste už viděli u desítek podobných telefonů a které nikterak nevybočuje ze své řady. Snad jen pouze věstavěná anténa v podobě závěsného ucha - poutka je trošku nezvyklá, ale také již ne zcela originální. Možná by telefonu více slušelo, kdyby toto poutko na sobě vůbec neměl. Vychází totiž ze zadní části telefonu a ne ze přední jako u CF62, kde právě tvoří zajímavý kontrast. Tady spíš vypadá, jako špatný výlisek z formy.
Možná by telefon vypadal lépe bez šíleného poutka
Barva telefonu je v moderní stříbřité, doplněné chromovanými částmi ve formě okrajů displejů a klávesnice. Testovaný přístroj byl ve verzi Chameleon, která se při různých úhlech pohledu měnila do několika tónů fialové a modré. Na přední straně je malý, monochromatický displej zobrazující základní údaje. Pod ním je umístěna štěrbina fotoblesku a čočka fotoaparátu, kterou jsme zvyklí vídat spíše na zadních stranách telefonů. Na bocích přístroje najdete kolébkové ovladače kamery, hlasitosti, baterky, záznamu zvuku a také kryt IrDA. Na zadní straně je kryt reproduktoru, který mi silně připomínal odtokové síto u kuchyňského dřezu nebo vany a kryt baterie. Ta je typu Li-Ion a výrobce u ní udává výdrž kolem 200 hodin v pohotovostním stavu.
Boční tlačítka | štěrbina fotoblesku a čočka fotoaparátu | stačí jen najít špunt
Jak se to mačká a jak se na to kouká
1. Klávesnice
Klávesnice je navržena do vejcovitého tvaru. Kurzorová tlačítka a prostřední řada kláves je lemována chromovaným obrazcem připomínajícím kuželku nebo mikrofon. Rozestup kláves je dobrý a ani silnější prsty by neměly mít problém se trefit na požadovanou klávesu. Tlačítka mají velmi nízký zdvih ale při stisku si přesto pěkně lupnou. Pokud máte nastaveny zvuky kláves, mění se při stisku 1-9 výška zvuku, což jsem zatím u jiných Siemensů neviděl. Při ovládání jsem neměl problém s překlikem nebo se špatnou orientací a oproti CF62 musím říci, že je ovládání mnohem komfortnější. Klávesnice je podsvícena modře, což opět není u Siemensů zvykem. Ve tmě vypadá je podsvícení rovnoměrné.
Detaily klávesnice | modrá je v noci efektní
2. Displeje
65 tisíc barev je dnes zcela běžný zobrazovací rozsah a ani CFX65 v tomto nechce zůstat pozadu. Bohužel jako u CF62 je i zde displej pasívní, což vám může činit problémy v jasném denním světle, nebo i při zobrazování některých obrázků. Při podzimních dnech jaké jsou právě teď se ale strachovat nemusíte. Spíše využijete podsvícení díky brzké tmě. Při nečinnosti dojde po 15 sekundách k mírnému pohasnutí obou displejů a po minutě k jejich úplnému zhasnutí. Tuto dobu nelze nijak nastavit. Oprotí jiným telefonům řady x65 je již v menu displeje umístěna položka jas i kontrast, které lze plynule regulovat. Vrchní displej je podsvícen bíle. Zajímavé je, že při otevření véčka svítí oba dva displeje zaráz, což mi připadne poněkud zbytečné a při zavření véčka vrchní displej ihned zhasne. Pokud chcete zjistit rychlou informaci o čase nebo o zmeškaném hovoru či SMS, stačí, když jemně stsknete některé z bočních tlačítek a vrchní displej se rozsvítí.
Vydrží?
Konstrukce celé CFX65 je poměrně pevná. Oblíbený problém na který se rád zaměřuji - vrzání, byl alespoň u testovaného vzorku velkou neznámou Také vůle bateriového krytu je v normě a zadní část "neujíždí". Vyklápěcí mechanismus je tichý (slabý náznak zvuku třecích plastů při bedlivém poslouchání ale uslyšíte), pevně sedí a pouze při silnějším protisměrném tlaku na obě části pocítíte menší vůli, která je ale minimální např. oproti CF62. Pokud se nebudete k telefonu chovat macešsky, bude vám jeho konstrukce sloužit po dlouhou dobu. Samozřejmostí je u véčkových telefonů větší náchylnost ke zlomení výklopné části, ale to není konstrukční vada telefonu.
Konstrukce CFX65 je pevná
1. Roztahujeme oponu 2. Odlišnosti, multimédia, závěr 3. Fotogalerie
|